Samut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut, Antalya'da düzenlenen ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı 'Antalya Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar' kurultayında konuştu. 

Kentsel Dönüşüm'ün turizme etkilerinden bahseden İşadamı Hüseyin Samut, 24 yıllık şirket kariyerlerinde ilk günden bugüne hayata geçirdikleri tüm projeler ile adeta gayriresmi bir şekilde kentsel dönüşüme katkıda bulunduklarını belirtti. Antalya'nın bir turizm şehri olduğu gerçeğini asla gözardı etmediklerini belirten Samut, kente kazandırdıkları en lüks projeleri bile şehre uygun mimari seçimleri, depreme karşı sert önlemler alarak ve Antalya'yı zenginleştiren modern işlere imza atarak hayata geçirdiklerini söyledi. 

Türkiye'nin ve özellikle Antalya'nın bir turizm ülkesi ve şehri olduğunun altını çizen Hüseyin Samut, hayata geçirilen kentsel dönüşümde deprem gerçeği ile tarihi ve doğal zenginliklerin korunmasına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: "Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı döneminden bugüne gelen modern şehirleşme bilinci ve Saygıdeğer Başkanımız Menderes Türel'in büyük katkısı ile bugün Antalya'mızda ülkenin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri gerçekleşiyor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası, Türkiye'nin Dünya Lideri bir ülke olma yolunda kalkınma alanındaki en büyük şanslarından biridir.

Bilindiği gibi Dünya hızla değişiyor, hızla gelişiyor. Gelişen Dünya, yaşam kalitesi bakımından modern bir düzen istiyor. Teknoloji ile yoğrulan Dünya'nın modernleşme yolu ise yaşam alanlarından geçiyor. Şöyle düşünmek gerekirse en lüks tüketim ve teknoloji araçlarının bir şehirde varolması o şehrin modern bir şehir olma statüsünü tek başına belirleyemiyor. Kentsel modernizm; düzenli bir şehir yapılanması ve Yeni Dünya düzenine paralel kaliteli yaşam alanları istiyor. 

Bu vesile ile Güzel Ülkemiz Türkiye, hazırlanan ve hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri sayesinde, modern yapılanma ile adeta kabuk değiştiren Yeni Dünya'nın en hareketli noktalarından biri haline geliyor. Bu bir gerçek ki; Türkiye'nin kabuk değişimine büyük ihtiyacı var. Fakat unutulmaması gereken bir husus ise Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğu gerçeğidir. Antalya ise ülkenin turizm başkentidir. Modern bir şehir yapılanması ve kentsel dönüşüm uygulamasına doğru hızla yürürken, turizm gerçeğini gözardı etmemek gerekiyor. Kaliteli yaşam alanları ve modern şehirler kurarken özellikle kentlerimizin turistik doğal alanları ve tarihi dokusu en azami titizlik ve dikkat ile korunmalıdır. Her bir metrekaresi tarihi birer misyon omuzlamış ve büyük doğal değerlere sahip olan ülkemizin ve Antalya'mızın bu dikkate en az kentsel yenilenme kadar ihtiyacı vardır. Dünya insanlarının Antalya'yı tercih etmesindeki temel gerçeğin, turizm olduğunu unutmadan arz edilen modern kentleşme hareketini gerçekleştirilecektir. Zaten bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel'in özel hassasiyeti de kamuoyunca bilinmektedir. Bu hassasiyetinden dolayı da kendisine tekrar huzurunuzda teşekkür ediyorum."

YABANCILAR ANTALYA'DAN EV SAHİBİ OLUYOR
Antalya'da gerçekleşecek Kentsel Dönüşüm'ün sadece şehir halkını değil aynı zamanda yabancı misafileri de derinden etkileyeceğini belirten İşadamı Samut konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Antalya'da başlatılan kentsel dönüşüm projesi sadece şehir insanı için değil aynı zamanda şehrimize gelen milyonlarca yabancı uyruklu insanlar için de büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Dünyaca Ünlü bir markası olan Modacı Alexandre Vassilliev'i Antalya'dan ev sahibi yaptık. Bu güzel anlaşmanın ardından Vassiliev'in Rusya vatandaşlarına çağrıda bulunarak basına Antalyamız ile ilgili şu açıklaması oldu: 'Bu şehirde vatandaşlarımı görmekten gurur duyuyorum. Antalya modernleşen bir turizm şehridir. Rusya vatandaşlarına şu çağrıda bulunuyorum. Bu şehre sadece turistik amaçlı gelmeyin. Antalya'dan ev sahibi olun. Bu şehirde bir yuvanız olsun.' Rusya ve Dünya için önemli olan bu kişinin, Antalya'mız için yaptığı bu çağrıyı çok değerli buluyorum." 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YEREL FİRMALAR TEŞVİK EDİLMELİ
Kentsel Dönüşüme bir Antalya firması olarak uzun yıllardır zaten katkıda bulunduklarını belirten Hüseyin Samut, gerçekleşecek kentsel dönüşüm projelerinde yerel firmaların teşvik edilmesi gerektiğine inancını belirterek; "Ayrıca biz de şirket olarak şehrimizde başlatılan bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. 24 yıllık şirket kariyerimizde ilk projemizden son projelerimize kadar modern yapılaşma, kentin tarihi ve turistik dokusuna saygı gösteren mimariler ve kaliteli yaşam alanlarımız ile kentsel dönüşüm projelerine 24 yıldır katkıda bulunuyoruz. Bulunmaya da devam edeceğiz. 

Son olarak Dünya insanlarını ağırlayan güzel Antalya'mızdaki kentsel dönüşüm projelerinde; Antalyamızın öz sermayesini kullanarak, şehrimize kazandırdıkları eserler ile kentin geleceğine ışık tutan yerel şirketlerin, bu dönüşüm projeleri için teşvik edilmesinin önem taşıdığı inancında olduğumu belirtmek istiyorum." dedi.